poznańskie wieżowce
Architektura

Poznańskie wieżowce – początki

Pierwszy wieżowiec w Poznaniu wybudowano w latach 50. XX wieku. Od tego czasu przybyło ich wiele, a stolica Wielkopolski jest jednym z najchętniej zwiedzanych miast w Polsce.

W latach 1948-1950 budowano najstarszy wieżowiec w Poznaniu. Jego projekt wykonali S. Pogórski oraz T. Płończak. Na kolejne trzeba było jednak długo poczekać, bo pierwsze wysokościowce zaczęły powstawać dopiero pod koniec lat 60. XX wieku. Wtedy właśnie rozpoczęła się budowa największych ówcześnie osiedli.

Nie był to ewenement, gdyż podobne duże osiedla zaczęto budować w całej Polsce. Wystarczy wymienić dla przykładu te poznańskie, m.in. Rataje, Winogrady, Wichrowe Wzgórze itd. Stały się one domem dla ponad 200 tysięcy mieszkańców.

Jednak zespoły osiedlowe to nie wszystko. Pod koniec lat 90. do użytku oddano budynek Uniwersytetu Ekonomicznego (106 m), który nawet dzisiaj widoczny jest już z daleka. Długo był dumą miasta, aż w 2007 roku powstała także Andersia Tower. Mimo że nieco niższa (102 m), także bardzo imponująca.

Warto też wymienić inne wieżowce i ważne budynki Poznania, które zwracają uwagę, tj. budynek Novotelu, biurowiec Omega, Collegium Wrzoska Akademii Medycznej, wieża telewizyjna na Piątkowie, wreszcie Ratusz czy też Poznańskie Centrum Finansowe.
(KKW / Fot. Pixabay/cc0)

Możliwość komentowania Poznańskie wieżowce – początki została wyłączona