Architektura

Nowoczesność w poznańskiej architekturze – TOP 3

Poznań to miasto o wielu obliczach – także architektonicznych. Gdzie przejawia się ta nowoczesność? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury – poniżej kilka przykładów.
Wiele budynków w stolicy Wielkopolski należy do nowoczesnych. Zwykle co prawda wybieramy się pozwiedzać stare zabytki, ale warto zwrócić uwagę także na to nowsze oblicze Poznania. Jest ono również wyjątkowo interesujące – jak okrągłe centrum handlowe, Stary Browar czy też akademik.

Browar – nowy czy stary? Projekt galerii wykonała pracownia Studio ADS. Centrum handlowe łączące handel ze sztuką wybudowano w miejscu XIX-wiecznego browaru Huggera. Co prawda z dawnej architektury przemysłowej wykorzystano jednak niewiele. Stary Browar w większości to jednak formy nowe, które są stylizowane na XIX-wieczną architekturę przemysłową. Rewaloryzacja była co prawda w planach, ale plany jednak zmieniono.

Biblioteka uniwersytecka. Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza to rozbudowa Collegium Maius. Mieści się ona w samym centrum Poznania, obok Opery i Zamku Cesarskiego.

Stadion przy Bułgarskiej. Prace modernizacyjne zakończono w 2010 roku i od tej pory to bardzo nowoczesny budynek. Odbywają się tu m.in. spotkania w trakcie ważnych imprez międzynarodowych. Projekt wykonała pracownia Modern Construction Systems.
(KKW / Fot. Pixabay/cc0)

Dodaj komentarz