dworzec poznań główny
Architektura

Poznań Główny, czyli kilka słów o poznańskim dworcu

Jeśli wybierasz się do danego miasta pociągiem, po prostu wysiadasz i wybierasz się na zwiedzanie. W Poznaniu warto zatrzymać się na chwilę już na dworcu kolejowym – Poznań Główny.

PKP klasyfikuje ten dworzec w kategorii Premium. Mieści się on w centrum miasta, przy ulicy Dworcowej. W 2009 roku PKP podpisały umowę inwestycyjną z jednym z węgierskich deweloperów, dzięki czemu mogła ruszyć budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego o wartości 160 mln euro.

Miał to być nowy budynek dworca kolejowego, parking na 1500 samochodów, dworzec autobusowy i galeria handlowa. Poznański Szybki Tramwaj zaś miał połączyć dworzec z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Budowa wiązała się oczywiście z EURO 2012.

Otwarcie nowego dworca nastąpiło 29 maja 2012 roku. Budynek ma powierzchnię 7 tysięcy mkw, a przy nim wybudowano galerię handlową Poznań City Center, która pod koniec 2016 roku zmieniła nazwę na Avenida. To wielka atrakcja dla podróżujących pociągiem do Poznania.

W następnych artykułach chętnie opowiemy także o Dworcu Letnim (dawniej Cesarskim) oraz o Dworcu Zachodnim, a także o starym budynku dworca. Warto zwrócić na nie uwagę, będąc w tym mieście. Ponadto wciąż odbywają się tu ciekawe akcje – w lutym tego roku zorganizowany został Nocny Targ na Hali Dworcowej.
(KKW / Fot. Pixabay/cc0)

Możliwość komentowania Poznań Główny, czyli kilka słów o poznańskim dworcu została wyłączona