architektura poznania
Architektura

Współczesna architektura Poznania

Jeśli lubisz architektoniczne atrakcje, wybierz się na spacer po Poznaniu, ale podziwiać współczesną architekturę miejską. Poniżej podpowiadamy, co warto zobaczyć w stolicy Wielkopolski.

Poznań oferuje bardzo wiele różnych atrakcji – jest tu m.in. Nowe Zoo, Stary Browar, liczne parki miejskie, Rogalowe Muzeum, Rynek i Ratusz ze słynnymi koziołkami, a także Zamek Królewski. Warto jednak wybrać się na spacer także po to, aby odkryć nowoczesną architekturę.

Andersia Tower
Oto najwyższy budynek w Poznaniu! Andersię zaprojektowano w Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich. Znajduje się niedaleko słynnego Starego Browaru i powstawał w latach 2004-2007. Ma wraz z iglicami 101 metrów wysokości, a 85 metrów do dachu. Jest w nim aż 20 kondygnacji naziemnych, z czego połowę zajmuje hotel obejmujący aż 171 pokoi. W kolejnych zaś mieszczą się biura.

Aula Nova
Ten średniej wielkości budynek to sala koncertowa Akademii Muzycznej. Zaprojektowali go Jerzy Gurawski oraz Napoleon Lewandowski, nawiązując do bryły jednego ze skrzydeł Akademii Muzycznej, która mieści się tuż obok. Aby zobaczyć tę Aulę, należy udać się na skrzyżowanie ul. św. Marcin i al. Niepodległości. Aula Nova to jeden z najlepszych przykładów postmodernistycznej architektury. Co ciekawe, otrzymała tytuł „Budowy Roku 2006” w kategorii „Obiekty użyteczności publicznej”.

Osiedle City Park.
Jeden z najciekawszych – bo nie można pominąć Starego Browaru – przykładów rewitalizacji architektury industrialnej z końca XIX wieku. To luksusowe osiedle, gdzie znajdują się lofty oraz 5-gwiazdkowy hotel.
(KK)

Dodaj komentarz