Atrakcje

Jezioro Maltańskie

Jedną z głównych atrakcji Poznania jest jezioro Maltańskie – to ulubione miejsce miłośników aktywnego spędzania czasu oraz spacerów.


Jezioro Maltańskie jest co prawda sztucznym zbiornikiem wodnym, ale przyciąga licznych turystów oraz samych mieszkańców. Znajduje się na prawym brzegu Warty i powstało ono w wyniku spiętrzenia Cybiny. Działa od 1952 roku i wciąż przybywa nad nim rozmaitych atrakcji.

Co ciekawe, Zbiornik Maltański to największy sztuczny zbiornik wodny miasta, a drugi w Polsce w ogóle – na pierwszym miejscu znajduje się zaś Jezioro Kierskie. Na pewno zastanawiacie się, skąd taka nazwa? Kojarzy się przecież z nazwą wyspy… Tymczasem pochodzi ona od Zakonu Kawalerów Maltańskich, gdyż zbiornik zajmuje tereny należące dawniej do kościoła św. Jana Jerozolimskiego, obok którego mieściła się siedziba wspomnianego zakonu.

Warto jednak wiedzieć, że tereny są rozwijane, w latach 80. XX w. jezioro i otoczenie przeszło znaczną modernizację według projektu Klemensa Mikuły. Teraz służy głównie rekreacji, a przez zwolenników aktywnego trybu życia jest wykorzystywane m.in. do uprawiania sportów wodnych. Nie tylko jednak! Można tu z powodzeniem jeździć na rowerze lub rolkach, spacerować, a także wybrać się do pobliskiego ogrodu zoologicznego.

Co więcej, na brzegach i tafli jeziora jest wiele obiektów, na które warto zwrócić uwagę, m.in. Kopiec Wolności, Kolej Parkowa Maltanka, Ogród Czasu, Poznański Węzeł Rowerowy, Termy Maltańskie, Fontanna na Malcie z Poznaniu, całoroczny stok narciarski „Malta Ski” czy też Tor Regatowy Malta. Każdy znajdzie coś dla siebie!

KarKw, fot.pixel2013/Pixabay

Możliwość komentowania Jezioro Maltańskie została wyłączona