Atrakcje

Kolej Parkowa Maltanka

Poznańska Malta oferuje moc atrakcji – głównie dla miłośników aktywnego stylu życia. Jedną z ciekawostek jest Kolej Parkowa Maltanka!


Przejażdżka popularną Maltanką to nie lada atrakcja dla turystów – nie tylko najmłodszych. Ta niezwykle oryginalna linia kolejowa należy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Pociągi kursują między rondem Śródka a Nowym Zoo, rocznie korzysta z tej trasy około 200 tysięcy pasażerów. Całkowita długość torów to 3850 m!

Pierwsza Harcerska Kolejka Dziecięca powstała Poznaniu w 1956 roku – jej trasa prowadziła między Ogrodem Jordanowskim a Łęgami Dębińskimi. Jednak później przeszkodą okazała się tzw. trasa Hetmańską – postanowiono zatem, aby przenieść ją na Maltę. W ten sposób „Maltanka” od nowa działa od 1972 roku.

W planie było też kursowanie kolejki po terenie nowego ZOO, ale ostatecznie tak się nie stało. Co ciekawe, w jubileusz – czyli w 2002 roku – z okazji 30-lecia kolejka otrzymała nazwę Kolejka Parkowa Maltanka, a w 40-lecie swoje oficjalne logo.
Malta oferuje wiele atrakcji, a zatem kolejka umożliwia też szybsze dotarcie do wybranych z nich – np. aby znaleźć się w zoo, należy wysiąść na stacji „Zwierzyniec”. Na przełomie 2017 i 2018 roku przeprowadzono remont i wybudowano przystanek przy Termach Maltańskich. Nazwy przystanków w ogóle zwracają uwagę – np. „Ptyś” czy „Balbinka” – prawda, że brzmią uroczo?

KKw, fot.ArtisticOperations/Pixabay

Możliwość komentowania Kolej Parkowa Maltanka została wyłączona