Atrakcje

Ulica Święty Marcin, czyli… ulica solenizantka!

Poznań, stolica, Wielkopolski, słynie nie tylko z koziołków, ale także rogali świętomarcińskich! 11 listopada odbywa się tu huczna impreza imieninowa!

Warto wybrać się do Poznania w uroczystość Narodowego Święta Niepodległości, aby wziąć udział w niezwykłej barwnej imprezie odbywającej się na ulicach miasta. 11 listopada poznaniacy obchodzą imieniny ulicy Święty Marcin – głównej ulicy w stolicy Wielkopolski. Sprzed kościoła pw. św. Marcina każdego roku wyrusza tłum prowadzony przez św. Marcina jadącego na białym koniu. Korowód zatrzymuje się przed Zamkiem Cesarskim, aby odebrać od prezydenta Poznania otrzymuje symboliczny klucz do bramy miejskiej.

Patron tego święta oferował ubogim wsparcie w postaci jałmużny, bronił niewinnych, a sam prowadził skromne życie. Podczas imprezy organizowane są więc aukcje i zbiórki pieniędzy na pomoc bezdomnym, biednym i chorym. Jednak poza tym patetycznym wydarzeniem 11 listopada to także czas zabaw, koncertów, imprez, występów grup tanecznych czy aktorów. Wieczorem można też podziwiać wspaniały pokaz fajerwerków. Turyści chętnie korzystają z licznych atrakcji i beztrosko się bawią, a także kosztują lokalnych specjałów – na czele z rogalami świętomarcińskimi. Ciasto półfrancuskie nadziane oryginalnie masą z białego maku, orzechów i rodzynek rozsławiło je już na całą Polskę! Rzemieślnicy z Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu sprzedają tego dnia około 250 ton rogali.

Dodaj komentarz