O Poznaniu

4 rzeczy, których nie wiesz o Poznaniu – cz. 1

Poznań – stolica Wielkopolski, słynąca z Malty, koziołków i oryginalnej kuchni. Jest jednak też wiele ciekawostek, których zapewne nie znacie. Chętnie o nich opowiemy.
Poznańskie Targi stanowią jedną z najstarszych i największych imprez wystawienniczych w całej Europie. Pod względem wielkości przed nimi są tylko targi w Brnie, z części wschodniej kontynentu. W całej Europy zaś zajmują 33 miejsce.
Poznań i okolice to jedyne miejsca w Polsce, gdzie jada się pyry z gzikiem, szagówki, plendze, rurę, rogale marcińskie, Eintopf i brzdąca. Gwara jest przebogata, stosowane są określenia wiara (ludzie), bimba (tramwaj), mantel (płaszcz), bejmy (pieniądze), ćmik (papieros), garować (spać), gira (noga), glanc (połysk), kejter (pies), na szage (na ukos), szneka (drożdżówka) czy winkiel (narożnik). Wiele z nich pochodzi z języka naszych sąsiadów, czyli z niemieckiego.
Poznań uchodzi ponadto za muzyczną stolicę Polski. Słynie z chóru chłopięcego i konkursów skrzypcowych im. H. Wieniawskiego czy orkiestry pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Warto też wybrać się do Polskiego Teatru Tańca lub opery.
Poznań słynie też z silnych związków patriotycznych, wiąże się go z pochodzeniem państwa polskiego i określa jako zalążek polskiej państwowości. Do dziś trwają dysputy, które miasto polskie jest najstarsze – Poznań czy Gniezno. To właśnie Poznań stanowił pierwszą stolicę Polski – wielu historyków twierdzi ponadto, że nazwa miasta pojawia się w tekście hymnu narodowego.
(Kkw)

Możliwość komentowania 4 rzeczy, których nie wiesz o Poznaniu – cz. 1 została wyłączona