Poznan
O Poznaniu

Dlaczego Poznań?

Dlaczego Poznań? Dlaczego chcemy pokazać Wam Poznań jako Europejską Stolicę Kultury w 2016 rok?

To proste – bo Poznań to fantastyczne miasto! To miejsce, które łączy ekspresję kultury Europy środkowo – wschodniej z racjonalizmem i uporządkowaniem Europy zachodniej.

Jesteśmy stolicą Wielkopolski, jednego z lepiej rozwiniętych gospodarczo regionów Polski. To u nas ponad 10 wieków temu narodziło się państwo polskie. Dziś mamy za sobą wiele pokoleń mieszkańców, którzy wyrośli i żyli w kulturze przemysłowej. Jesteśmy postrzegani przede wszystkim jako miasto biznesu, gospodarki i handlu, miasto ludzi pracowitych i zapobiegliwych. Faktycznie – my Poznaniacy tacy właśnie jesteśmy.

Mieszkańcy naszego miasta są przywiązani do tego, co sami nazywają „wielkopolskim porządkiem” – wszystko ma się odbywać terminowo, rzetelnie i na najwyższym poziomie. Można nazwać to bardziej uroczyście – wierzymy w etos pracy.

Ale nasze miasto to coś więcej, niż przemysł i handel, niż efektywność i know – how. Poznań jest – i staramy się, aby był coraz bardziej – miastem przyjaznym dla mieszkańców, dobrze zorganizowanym, miejscem, w którym ludzie chcą żyć i chcą, by żyły w nim ich dzieci. W 2009 roku po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono ranking najbardziej przyjaznych mieszkańcom miast polskich na podstawie ocen dokonywanych przez mieszkańców – Poznań zajął w tym rankingu pierwszą lokatę.

Jesteśmy otwarci na świat i umiemy organizować wielkie wydarzenia. W Poznaniu od 90 lat odbywają się Międzynarodowe Targi Poznańskie – największa w kraju i dobrze znana w Europie impreza handlowa. Na torach regatowych Jeziora Maltańskiego rozgrywane są mistrzostwa świata w wioślarstwie i kajakarstwie, a w 2012 roku na Stadionie Miejskim w Poznaniu oglądać będziemy mecze EURO 2012. Z myślą o nich intensywnie inwestujemy w infrastrukturę i architekturę naszego miasta.

Jesteśmy miastem młodym, dynamicznym i żądnym wiedzy – w liczącym niecałe 600 000 mieszkańców Poznaniu studiuje ponad 140 tys. młodych ludzi.

Już dzisiaj jesteśmy jednym z najżywszych i najciekawszych ośrodków kulturalnych w Polsce. To w Poznaniu mieści się Stary Browar, unikatowy obiekt, który łączy handel ze sztuką. Naszym pragnieniem jest jednak, aby kultura zajęła w życiu naszego miasta miejsce jeszcze ważniejsze, aby stała się treścią codziennego życia wszystkich mieszkańców. Chcemy, aby kultura w większym niż dzisiaj stopniu stała się elementem poznańskiego stylu życia i poznańskiego etosu.

Pragniemy też, aby impulsy twórcze płynące z twórczości artystycznej stawały się inspiracją dla naszej codziennej pracy w różnych dziedzinach. Wierzymy w twórczość i potęgę ducha – niezależnie od tego, czy sami jesteśmy artystami, czy dobrymi rzemieślnikami w swoich zawodach.

Dlatego sprowadzamy nad nasze miasto burzę, która ma nami wstrząsnąć i nas zachwycić, która pokaże energię i siłę ludzkiej twórczości, by – gdy minie – pozostawić po sobie świat czystszy i piękniejszy: Poznańską Burzę Kulturalną 2016.

Serdecznie zapraszam do Poznania

Zastępca Prezydenta Miasta Poznania

Sławomir Hinc

Dodaj komentarz