Andrzej Maleszka
O Poznaniu

Znani o Poznaniu

Poniżej sylwetki znanych osób opowiadających o Poznaniu.

Andrzej Maleszka – reżyser

„Są miasta które mają tradycję i żyją wspomnieniami i miasta, które mają dynamikę i energię. Wydaje mi się, że Poznań ma obie te wartości. Oznacza to, że jest w stanie generować lub przyciągać nowe zjawiska artystyczne ale ma też cechę harmonii, ładu w przestrzeni, architekturze czy relacjach społecznych. Nie jest zlepkiem chaotycznie tworzonej przestrzeni ale prawdziwym miastem. To jest baza do tworzenia znaczących przedsięwzięć kulturalnych. Jest charakterystyczne, że Poznań stał się miejscem tworzenia wielu niezwykłych zjawisk artystycznych dla młodej widowni. Poznań daje też szanse by zjawiska kulturowe miały uniwersalny charakter, bo ze względu na położenie zawsze był miastem naturalnie otwartym na świat.  Mam też wrażenie, że w Poznaniu kultura nie jest  zamknięta, ograniczona do niewielkich środowisk. Jest raczej własnością społeczną i to wydaje mi się dużą wartością i dobrą bazą dla sukcesu w byciu Europejską Stolicą Kultury”.

Andrzej Maleszka

Ewa Wycichowska – taniec

„Poznań ma wszelkie podstawy aby dać się poznać Europie i światu nie tylko jako miasto biznesu, solidności, gospodarności i umiejętności pozwalających na organizowanie wielkich imprez sportowych. Dysponując kapitałem w postaci kreatywnych artystów może być też inicjatorem przemian twórczych w przestrzeni kultury. Od blisko 40 lat w artystyczną panoramę miasta wpisuje się Polski Teatr Tańca – Balet Poznański, który wysoką markę w dziedzinie sztuki tańca propaguje na całym świecie, jednocześnie prowadząc w Poznaniu progresywną działalność obejmującą kierunek artystyczny, edukacyjny i terapeutyczny. Dążąc do erupcji działań w 2016 nie stracimy z oczu tego, co na co dzień jest żywym źródłem pomysłów dla Poznańskiej Burzy Kulturalnej”.

Ewa Wycichowska, Polski Teatr Tańca – Balet Poznański

Paweł Szkotak – Teatr Polski w Poznaniu

„Poznań bez wątpienia zasługuje na miano Europejskiej Stolicy Kultury. Od lat nasze miasto przyciąga międzynarodową publiczność festiwalami filmowymi, muzycznymi i oczywiście teatralnymi. Podczas wielu podróży teatralnych często odkrywam, że poznańskie wydarzenia kulturalne skupiają uwagę Europy. Potwierdza to energia i kreatywność poznaniaków zainteresowanych tworzeniem kultury. Poznań – Europejska Stolica Kultury podkreśli swoje znaczenie na europejskiej mapie kulturalnej jako miejsce wielokulturowego spotkania artystów i odbiorców sztuki”.

Paweł Szkotak, Teatr Polski w Poznaniu

f: Autorstwa Silar – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83438822

Możliwość komentowania Znani o Poznaniu została wyłączona