Biegacz
Turystyka

Bieganie na bieżni – jakie ma zalety?

Bieganie w plenerze i na bieżni ma swoich zwolenników i przeciwników. Dla wielu osób to w ogóle nudny sport i nie mogą się do niego przekonać. Warto jednak, bo jogging – również na bieżni – ma wiele zalet!

Nuda i jeszcze raz nuda?
Nie lubicie treningu na taśmie, bo czujecie się jak chomik? To najczęstszy powód, dla którego odrzucacie bieganie na bieżni mechanicznej. Dla niektórych osób taśma oznacza brak wolności, barierę nie do pokonania. Mogą one skorzystać z niej przez 1-15 minut, aby rozgrzać się przed treningiem siłowym albo na zakończenie, tuż przed wyjściem z klubu.

Wiele osób, nawet mając wykupiony karnet w siłowni czy klubie fitness, za nic nie korzystać z tego typu urządzeń. Zebraliśmy jednak korzyści i garść porad, aby efektywniej biegać na bieżni.

Bieżnia, rower czy orbitrek ustawione w klubie wielu z Was nie przekonują, bo wiążą się z nudnym spędzeniem czasu. Nie zmienia się krajobraz, nic wokół się nie dzieje, trudno w en sposób spędzić pół godziny, a co dopiero pełną! Co innego jazda na rowerze po lesie, pływanie w jeziorze albo rolki w parku?

Bieżnia czy plener – a jaka pogoda?
W zimie musisz liczyć się z tym, że będzie padał śnieg, a pod nim nigdy nie wiesz, czy coś się nie ukrywa – np. gruby konar. Ryzyko upadku i skręceni kostki rośnie! Poza tym w zimie biega się przyjemnie około południa, gdy mróz jest lekki i świeci słońce – rano i wieczorem będzie ciemno i zimno, a wtedy trudniej się zmotywować. Jeśli nawet nastawisz się psychicznie, że nie ma opcji, na pewno idziesz pobiegać, może okazać się, że jest plucha i nici z Twoich planów. W naszej strefie klimatycznej trudniej zatem zadbać o regularność treningu. Jedną z opcji jest więc bieżnia mechaniczna.

Bieżnia ma swoje zalety
Są jednak miesiące, w których rzadziej biegamy w plenerze – co prawda można kupić odpowiednie ubrania termiczne, aby ochronić organizm przed wyziębieniem, ale jesienią i zimą częściej dopada nas pospolity leń. Co wtedy? Najlepiej wybrać się do klubu i wskoczyć np. na bieżnię. Nie ryzykujesz, że się przeziębisz, nie skręcisz też kostki na nierównym terenie itd. Zalet jest więcej!

Całoroczny sposób na utratę kilogramów
Przede wszystkim z bieżni możesz korzystać przez cały rok i nie uzależniasz tego od pogody. Jeśli masz fitness klub bisko pracy albo domu, możesz od razu udać się na trening siłowy, aerobowy, szybkościowy itd. – przed pracą albo po niej. Nie ma też obaw, że skręcisz kostkę albo stłuczesz kolano podczas upadku.

Martwi Cię jednak nuda? Widoków nie zmienisz – w klubach są telewizory, ale umówmy się, to żadna atrakcja. Pomocna może być jednak muzyka, więc włącz ulubioną playlistę i zacznij trening! Możesz też – i zdecydowanie to polecamy – korzystać z programów dostępnych na bieżni, np. „hill” czy „random” – stopień trudności będzie różny, co pozytywnie wpłynie na Twoje ciało i kondycję, ale też pokona nudę.

Oszczędności zawsze w cenie
Nie potrzebujesz też wydawać pieniędzy na dodatkowe ubrania, jak np. bielizna termiczna, bo wystarczające będą spodenki, t-shirt i dobre buty. Poza tym podczas długiego biegu w plenerze wychładzasz organizm – musisz używać regularnie kremu do rąk, kremu do twarzy z filtrem, ochronnej pomadki do ust itd.

W dużych miastach jest też problem ze znalezieniem odpowiednich miejsc, gdzie można biegać. Są parki, ale trudno w nich zrobić kilka kilometrów. Podobnie jak po osiedlowych ścieżkach. Poza tym takie bieganie mocniej obciąża stawy, efektem czego są np. bóle kolana. Na bieżni możesz bez obaw biegać częściej i dłużej, np. przygotowując się do maratonu.

Z czego to wynika, dlaczego tak się dzieje? Otóż pas bieżni lekko się pod nami ugina, co amortyzuje część obciążeń. Można pokonać np. 10 km, wzmacniając mięśnie, nie obciążając tak stawów jak podczas tradycyjnego biegu.

KKK / skeeze

Możliwość komentowania Bieganie na bieżni – jakie ma zalety? została wyłączona