Fotoplastikon
Wydarzenia

Fotoplastykon w Poznaniu

Fotoplastykony dawniej określano jako trójwymiarowe okno na świat. Szybko zyskały ogromną popularność. Wiecie, że od tego czasu minęło już ponad 100 lat? 

W czasach belle époque ludzie chętnie oglądali świat przez wizjer, aby oglądać trójwymiarowe krainy egzotyczne, tak bardzo odległe. W 1923 roku fotoplastykon szybko stał się wielką atrakcją dla mieszkańców Poznania i budził ogromne zainteresowanie zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. 

Fotoplastykon Poznański długo znajdował się w Galerii Miejskiej Arsenał, w centrum Starego Rynku. Cały czas budził spore zainteresowanie, gdyż został odrestaurowany i ponownie udostępniony. Warto jednak wiedzieć, że w marcu 2019 r. zmienił miejsce – został przeniesiony do Centrum Informacji Kulturalnej w budynku Arkadii. To miejsce pełne ludzi, życia – poznańskie centrum kultury.

Fotoplastykon wiele razy zmieniał miejsce. Dawniej mieścił się na rogu ulic Garncarskiej i Św. Marcin i budził ogromne zainteresowanie. Teraz jest dostępny przy placu Wolności, obok Centrum Inicjatyw Rodzinnych, teatru Ósmego Dnia, galerii Atelier Myszkowski, dzięki czemu można zaplanować wspaniałe popołudnie. 

Można oglądać zdjęcia wykonane w wyjątkowej technice stereoskopowej, ale też wziąć udział w wyjątkowych warsztatach dla mieszkańców. Warto powrócić do przeszłości, aby chociaż na chwilę oderwać się od nowoczesnych technologii, monitora komputerowego, smartfona czy tabletu. 

Ewelina, foto: Adrian Grycuk / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fotoplastikon_Warszawski_2016.jpg

Dodaj komentarz