Wydarzenia

Setna rocznica powstania wielkopolskiego

Setna rocznica powstania wielkopolskiego to wielkie wydarzenie dla Wielkopolan. W wyniku powstania Poznań ponownie został wcielony do Polski. Teraz wypada już 100. rocznica tych wydarzeń!


W wyniku tych wydarzeń Poznań powrócił do odradzającej się Polski. Rocznica to dobra okazja, aby świętować – będą zatem zorganizowane wystawy w muzeach, odbędą się gry miejskie, wycieczki i wiele innych atrakcji.

Powstanie wielkopolskie wybuchło pod koniec grudnia 1918 roku i trwało do lutego 1919. Było dowodem siły ducha, determinacji i dobrej organizacji, wpisało się na co dzień w tożsamość mieszkańców Wielkopolski. Po ponad stu latach zaborów Poznań powrócił do odradzającej się wtedy Polski.

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które znajduje się na Starym Rynku, można poznać szczegółowo przebieg tych wydarzeń. Zejdziecie do okopów pierwszej wojny światowej, zobaczycie mundury i dostaniecie do ręki kopie karabinów. Co więcej, uczniowie szkół mogą wziąć udział w powstańczych wycieczkach, grach miejskich i licznych wydarzeniach.

Co więcej, przed Odwachem odbywa się też czasowa wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919”, a 27 grudnia organizowana jest inscenizacja walk.

KKw, fot.Activedia/Pixabay

Dodaj komentarz