O Poznaniu

Poznań – miasto o ciekawej historii

Poznań znajduje się w środkowej Wielkopolsce nad rzeką Wartą i słynie jako stolica województwa i regionu, ale także kolebka polskiej państwowości.

Poznań to miasto, w którym zaczęła się historia Polski. Powstała tu pierwsza katolicka świątynia, a Mieszko I przyjął chrzest. Mimo że pierwsze ślady osadnictwa na terenach obecnego Poznania datuje się na 8 tys. lat p.n.e., jego historia ma swój początek raczej w IX wieku, kiedy na jednej z tutejszych wysp – obecnie znanej jako Ostrów Tumski – założono mały gród. Następnie książę Mieszko I postanowił, że to właśnie tutaj założy swój gród i sprowadził z Czech swą żonę, Dobrawę.

Wtedy właśnie porzucił pogaństwo i przyjął chrzest. Ponadto założył pierwsze na tych ziemiach biskupstwo…

Miasto rozwijało się, aż czeski książę Brzetysław dokonał na nie najazdu w 1038 r. Zniszczenia w całym regionie były ogromne i ówczesny władca Polski, Kazimierz Odnowiciel, zdecydował przenieść stolicę państwa do Krakowa. Na korzystne zmiany Poznań musiał zaczekać – nastąpiły one za czasów tzw. rozbicia dzielnicowego, kiedy to dwaj bracia – Przemysł I i Bolesław Pobożny – nakreślili plan nowego miasta na lewym brzegu Warty. Nakreślili rynek w kształcie kwadratu, o układzie szachownicy oraz dwanaście ulic – tak oto powstało dzisiejsze Stare Miasto… Plany zjednoczenia ziem polskich przez jednego z braci doprowadziły też do budowy w Poznaniu imponującego zamku królewskiego.

Kolejny okres – i to najlepszy – rozwoju miasta przypadł w latach panowania Władysława Jagiełły. Poznań znalazł się wtedy na szlaku handlowym, co przyczyniło się do jego dalszego rozwoju…

Dodaj komentarz