O Poznaniu

Kilka rzeczy, których nie wiesz o Poznaniu – cz. 2

Warto przytoczyć garść ciekawostek o Poznaniu, wyjątkowej stolicy Wielkopolski, która miała duży wpływ na polską państwowość.
Na sztucznym Jeziorze Maltańskim od 20 lat znajduje się tor wioślarski i kajakowy – to jedyny akwen na świecie, na którym powstał tor! Słynie też jako jeden z najlepszych w Europie, a odkąd zorganizowano tu Kajakowe Mistrzostwa Świata zyskał sławę na całym świecie.

Gdy zegar na ratuszu wybija dwunastą, można wysłuchać hejnału. Ale to nie wszystko – zauważymy też dwa koziołki. Według legend kucharz przed ważną ucztą spalił ważne danie i ukradł dwa kozły. Zanim zdążył je przyrządzić, uciekły i biegały na oczach mieszkańców.
Także w Poznaniu mieściło się wyjątkowe Muzeum Ratownictwa Kolejowego. Warto dodać, że był to jedyny tego typu obiekt w Polsce. Zbiory można było oglądać w dawnym wagonie na terenach stacji Poznań Główny. Warto dodać, że poznański węzeł kolejowy jest jednym z największych i najczęściej wykorzystywanych w naszym kraju.
Ciekawostką jest też, twórca kremu Nivea, Oskar Troplowitz, poślubił poznaniankę. W mieście znajdowała się fabryka tego kremu jeszcze przed wybuchem wojny. Także sławny muzyk i były wokalista popularnej grupy Genesis, Ray Wilson, ożenił się tutaj i osiadł.
W północnej części Poznania znajduje się Rezerwat przyrody Meteoryt Morasko. W 2006 roku na tym obszarze odnaleziono meteoryt ważący aż 164 kg – jest to największy meteoryt w Polsce! Sam rezerwat słynie ze swych walorów przyrodniczych.
(Kkw)

Możliwość komentowania Kilka rzeczy, których nie wiesz o Poznaniu – cz. 2 została wyłączona