O Poznaniu

Poznań – jedno z najstarszych polskich miast

Poznań jest jednym z najstarszych miast Polski – według najnowszych badań starszym nawet od Gniezna.

Historia Poznania sięga jeszcze drugiej połowy X wieku. Wtedy to na wyspie – dzisiaj zwanej Ostrowem Tumskim – założono gród pierwszych władców Polski. Mimo że przez długie lata uczono nas w szkole, że w 966 roku pierwszy władca Polski, Mieszko I, przyjął chrzest w Gnieźnie, wydarzenia te najprawdopodobniej miały miejsce w Poznaniu.

Poznań - Stare MiastoPoznań uzyskał prawa miejskie w 1253 roku i od razu prężnie się rozwijał. Zmiany zachodziły w każdej dziedzinie – budowano drogi, powstawały tu liczne szlaki handlowe, osiedlało się tu coraz więcej ludzi, w tym bogaci kupcy. Jednak w 1793 roku na tereny Wielkopolski najechały wojska pruskie, a Poznań przyłączono do państwa pruskiego na ponad 100 lat. Dopiero w 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie, a po odzyskaniu niepodległości Poznań ponownie zaczął się dynamicznie rozwijać.

Trwało to do września 1939 roku, kiedy to miasto podczas drugiej wojny światowej zajęli Niemcy. Dokonali ogromnych zniszczeń – spalili Stare Miasto, zdewastowali budynki sakralne, w tym katedrę Ostrowa. Mieszkańcy rozpoczęli odbudowę w 1945 roku.

Rozkwit nastąpił w 1989 roku, głównie w wyniku prywatnej gospodarki. Obecnie zaś Poznań stanowi jedno z największych i najważniejszych polskich miasto oraz niekwestionowaną stolicę Wielkopolski. Od lat zajmuje wysokie miejsca w rankingach miast najlepszych do życia – potwierdzają to również licznie przybywający tu studenci.

Możliwość komentowania Poznań – jedno z najstarszych polskich miast została wyłączona