Wydarzenia

Bieg Powstania Wielkopolskiego

Bieg Powstania Wielkopolskiego to popularna impreza sportowo-kulturalna mająca na celu upamiętnić Powstanie Wielkopolskie zorganizowane w latach 1918-1919.


Podobne biegi odbywają się w całej Polsce – np. Bieg Powstania Warszawskiego. Cieszą się coraz większą popularnością, gdyż obecnie panuje moda na sport i aktywność fizyczną, w tym w dużym stopniu na bieganie. Trasa to dwie pętle – każda licząca po 5 km w centrum miasta, a zatem jest to dystans dobry także dla tych, którzy nie biegają w maratonach.

Uczestnicy nie tylko rywalizują, ale zarazem uczestniczą w specjalnej ścieżce edukacyjnej, która przybliża to ważne wydarzenie dla całego regionu. Bieg ma zatem na celu poprawę kondycji, ale też propagowanie wiedzy o powstaniu, budowanie świadomości o historii Wielkopolan wśród młodszych i starszych uczestników.

Walczący w powstaniu wystąpili przeciwko Rzeszy Niemieckiej i domagali, aby ziemie zaboru pruskiego wróciły do Rzeczypospolitej. Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, podczas wizyty Ignacego Jana Paderewskiego. Wygłosił on przemówienie do rodaków, a 27 grudnia Niemcy rozpoczęli paradę wojskową na Świętym Marcinie. Byli wzburzeni odbywającymi się polskimi uroczystościami z okazji wizyty Paderewskiego, a zatem szybko zorganizowali przemarsz swoich oddziałów wojskowych.

Napady na polskie instytucje i flagi, zamieszki stały się faktem – rozpoczęła się zatem walka, w której udział wzięły też oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego. Wkrótce powstańcy opanowali dużą część Prowincji Poznańskiej. Koniec powstania to luty 1919 roku – doszło wtedy do rozejmu w Trewirze.

KKW,fot.skeeze/Pixabay

Dodaj komentarz