Halina Żytkowiak
Wydarzenia

Koncert HALINA ŻYTKOWIAK & CNN HEADLINE BLUES

Utrzymany w klimacie bluesowo-rock’n’rollowym recital wokalistki, znanej z występów w latach 70. m.in. z zespołami Trubadurzy, czy Amazonki.

(wpis archiwalny)

Halina Żytkowiak – wokalistka, która w latach 60. i 70. należała do popularnych postaci w polskiej piosence. Karierę wokalną rozpoczęła w 1966 roku w poznańskim zespole Tarpany, a od roku 1968 występowała i nagrywała z zespołem Amazonki, z którym w 1969 roku wystąpiła na VII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Pod koniec 1969 roku dołączyła do zespołu Trubadurzy, gdy zespół ten opuścił Ryszard Poznakowski. Dzięki Halinie Żytkowiak występującej w roli wokalistki i pianistki, przechodzący kryzys zespół zaczął odzyskiwać pozycję. Nagrali razem trzy płyty.

W 1973 roku wraz z Krzysztofem Krawczykiem (ówczesnym mężem) rozstają się z zespołem i rozpoczynają swoje kariery solowe, a także tworząc duet Fair. Z zespołem Trubadurzy krzyżują swoje ścieżki się jeszcze w roku 1976 i nagrywają płytę 'Znowu razem’ w roku 1978.
Muzykę do piosenek dla Haliny Żytkowiak komponowali m.in. Aleksander Maliszewski, Krzysztof Krawczyk, Ryszard Poznakowski, Zbigniew Hołdys. W roku 1978 nagrała ona utrzymaną w klimatach funkowych płytę 'Jestem tylko dziewczyną’, na której zawarła m.in. nową wersję wykonywanego z Amazonkami przeboju 'Motyle’.

Od roku 1980 artystka mieszka w Stanach Zjednoczonych, a jej koncert w klubie Blue Note będzie jedynym w Polsce występem.

Halina Żytkowiak – wokal; Hubert Kulikowski – wokal i gitara; Zbyszek Francuzik – gitara basowa; Maciej Łęcki – perkusja; Zbyszek Wajdzik – fortepian

f: Autorstwa Mtarko, crop by Wzgórze – Tarpany.jpg, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10849570

Możliwość komentowania Koncert HALINA ŻYTKOWIAK & CNN HEADLINE BLUES została wyłączona